کیومرث هارپا

"کیومرث هارپا" متولد 1336 تهران. نقاشی را به‌صورت جدی در سال 1351 آغاز نمود. در سال 1362 به دانشگاه هنر راه یافت. اساتید شاخص وی در این ایام محمد ابراهیم جعف...

"کیومرث هارپا" متولد  1336 تهران.

نقاشی را به‌صورت جدی در سال 1351 آغاز نمود. در سال 1362 به دانشگاه هنر راه یافت.

اساتید شاخص وی در این ایام محمد ابراهیم جعفری، مهدی حسینی و بهمن بروجنی بودند.

در سال 1370 از پایان‌نامه‌ی خود با راهنمایی زنده‌یاد ایرج زند، دفاع نمود. این پایان البته آغازی بود برای حضور مجددش در دانشگاه اما این بار در مقام معلم. هارپا ما بین سال‌های 1371 تا 1395 به‌صورت مستمر در دانشگاه‌های معتبر کشور به تدریس پرداخت.

علاوه بر نقاشی در عرصه‌ی مجسمه‌سازی نیز، نگاه ویژه و کاملاً شخصی او به مسئله‌ی حجم، آثاری را فراهم آورد. استفاده‌ی وی از ریشه‌ی درختان کهنسال و ترکیب آن‌ها با مفتول نازک فلزی، مجموعه‌ای از حجم‌ها را به دست داد که کمتر شباهتی با رفتارهای مشابه در عرصه‌ی مجسمه‌سازی دارد.

نام کیومرث هارپا به عنوان هنرمندی توانا در تمام این سال‌ها به‌شکل روشنی در محافل جدی هنرهای تجسمی وجود داشت، اما غایب بزرگ، خود او بود. انزوای خودخواسته، دل به هیچ حضوری نمی‌سپرد.

این نمایشگاه به تقاضای جمعی از دانشجویان و دوستداران استاد کیومرث هارپا سامان یافته و گزیده‌ای‌ست از آثار سال‌های اخیر وی، سال‌هایی که نامش سکوت بود اما اعتبارش با رنگ و خیال، بیانی بلند و گیرا یافته است.

خاطرات رنگ یافته

بروشور‌ها

نقد و نظر