درباره ما

درباره گالری

گالری ساربان در بهار 1389 با نمایش بخشی از مجموعه‌ی شخصیِ مؤسس گالری، محمد ساربان‌‌نژاد، که از مجموعه‌داران مطرح ایران در سال‌های اخیر بوده‌است، آغاز به کار کرد و بعد از 6 سال فعالیت مستمر، در پاییز 95 به محل جدید منتقل شد. این تغییر مکان در واقع آغاز رویکرد جدید گالری بود.

اکنون با تنوع و تکثر قابل ملاحظه گالری‌ها در کشور روبه‌روایم که بخش عمده‌ی آن نیز در تهران متمرکز است. به‌نظر می‌رسد در این شرایط، لازمه‌ی کسب جایگاه قابل اعتنا، داشتن ویژگی‌های مشخص و متمایزکننده برای هر گالری است. از این رو، در دو سال گذشته تلاش کردیم الگویی برای رفتار گالری ساربان بسازیم.

گالری ساربان یک تمایز ذاتی با اغلب گالری‌های فعال کشور دارد؛ مؤسس و مالک گالری به دلیل نگاه تخصص‌گرایانه و همچنین عدم سکونت در ایران، مدیریت گالری را  از شیوه‌ی انفرادی و الگوی کلاسیک مالک-مدیر که از گذشته الگوی رایجی در گالری‌داری ایران بوده، به شیوه‌ای معاصرتر تغییر داده است؛ همکارانِ گالری ساربان هر یک بر اساس تخصصشان، مسئولیتی را به عهده گرفته‌اند.

ویژگی‌‌های دیگر گالری در انتخاب هنرمندان، سبک هنری، ژانر و مدیای تخصصی گالری است. بیشترین انتخاب‌های ما در دوره‌ی جدید با تمرکز بر «هنرمندان نسل میانه» بوده است. تعریف ما از نسل میانه، شامل هنرمندان نقاش و مجسمه‌سازی می‌شود که بلوغ هنری و حضور حرفه‌ای‌شان، بین سال‌های 1357 تا 1376 اتفاق افتاده‌است. طبق تحلیل‌ها، هنرمندان مطرح نسل قبل‌تر از طریق دستگاه‌های فرهنگی و نهادهای خصوصی و دولتی مربوط به دفتر مخصوص فرح و کامران دیبا حمایت و تبلیغ و در بازار هنری تثبیت شده بودند. نسل متأخر و جوان‌تر نیز تا حدی از امکانات و امتیازات رویکرد فرهنگی مدیران هنری دوران اصلاحات امکان معرفی و حضور در فضای اقتصادی هنر را یافته‌اند. از این رو گروه بزرگی از هنرمندان که در میانه‌ی این دو دوره قرار می‌گیرند، حامیان مناسب و «دروازه‌بان‌های هنر»ی خوب و فرصت‌های کافی برای ورود به عرصه‌های جدی ملی و بین‌المللی را کمتر داشته‌اند و به دنبال آن در بازار هنر نیز کمتر مطرح شده‌اند. بدین ترتیب تمرکز اصلی گالری ساربان در دوره جدید تلاش برای معرفی و مقدمه‌چینی برای تثبیت جایگاه اقتصادی این گروه از هنرمندان بوده که علیرغم شایستگی، بخت کمتری برای حضور در سطوح بالای بازار را داشته‌اند.

برای تحقق این موضوع، تلاش می‌کنیم، ارتباط منسجم و مستمری به همراه آگاهی‌بخشی متقابل میان هنرمندان و حامیان هنر ایجاد کنیم تا هر دو گروه بهره کامل را از این همکاری ببرند. همچنین در حد امکان سعی گالری ساربان آن است که زمینه‌ی حضور هنرمندان در رخد‌دادهای ملی و بین‌المللی را فراهم کند.

مسئله‌ی دیگر که به آن توجه کرده‌ایم، تعیین حدود کلی سبک و ژانر هنری گالری است که می‌توان با اغماض آن را "مدرنیسم کلاسیک‌شده" و رویکردهای نقاشانه و مجسمه‌سازانه در مواجهه با بیان هنری فاخر نامید. بدین ترتیب فارغ از مباحث نسلی، اغلب انتخاب‌های ما در ۱۸ نمایشگاه گذشته که در کتاب پیش روی شما عرضه شده، واجد ویژگی‌های زیبایی‌شناسی مدرنیستی و برخوردار از کیفیت قابل اعتنای فرمالیستی، تکنیکی و اکسپرسیونیستی بوده‌است.

موضوع دیگری که می‌توان آن را از ویژگی‌های کار گالری ساربان در دوره‌ی اخیر دانست، توجه به برگزاری نمایشگاه‌ها به شیوه‌ی کیوریتوریال است. ما از میان رویکردها و شیوه‌های مختلف کیوریتوری که در فضای حرفه‌ای این حوزه در جهان رواج دارد به شیوه‌ای حداقلی و متناسب‌شده با اقتضائات هنر و هنرمندان ایران رسیده‌ایم که  تیم گالری را در فرآیند خلق و تکوین مجموعه آثار یک نمایشگاه، همراه و حامی هنرمند می‌سازد و امکان هماهنگی و همدلی بیشتری میان هنرمند و گالری‌دار از طریق یک کیوریتور آگاه و مسلط ایجاد می‌شود که ضمن مراقبت از چارچوب نظری و مفهومی نمایشگاه و هم‌فکری با هنرمند و گالری، راه رسیدن به بهترین نتیجه‌ی بصری، هنری و اقتصادی را برای هر نمایشگاه مهیا می‌کند. ا‌لبته که در آغاز این راه هستیم و گاه با آزمون و خطا پیش‌رفته‌ایم اما خوشنود و امیدواریم؛ چون در همین مدت کوتاه نمونه‌های موفقی از همکاری با یک کیوریتور را در شکل‌گیری، چیدمان و ارائه‌ی آثار نمایشگاه شاهد بوده‌ایم که ما را به ادامه مسیر امیدوارتر می‌کند.

در دوره‌ی اخیر تلاش کردیم در خدمات حرفه‌ای گالری، کیفیت استانداردی را تعریف و تا حد امکان رعایت کنیم؛ ایجاد هویت بصری، مستندنگاری با عکاسی حرفه‌ای از  آثار، انتشار مطلوب بروشور، تدوین گزاره مفهومی (statement) و ترجمه‌ی متون به انگلیسی سلیس و مقبول، انعکاس خبری مناسب در رسانه‌های رسمی و همچنین ایجاد شبکه‌های ارتباطی با مخاطبان از طریق رسانه‌های اختصاصی گالری و رسانه‌های تخصصی هنر و رعایت اخلاق حرفه‌ای از مواردی بوده که برای آن تلاش کرده‌ایم. امیدواریم که هنرمندان، خریداران و مخاطبان از این جمله راضی بوده باشند.

کتابی که در دستان شماست اولین کتاب سال گالری ساربان است که مجموعه ۱۸ نمایشگاه یک‌سال و نیم گذشته را عرضه می‌کند و به امید خدا از این پس به صورت مستمر در پایان هرسال انتشار خواهد یافت. می‌دانیم که برای دستیابی به سطح مطلوب گالری‌داری و مطابق کیفیت حرفه‌ای جهانی، راه درازی در پیش داریم و نیک می‌دانیم که هر موقعیتی که تاکنون در سطح ملی کسب کرده‌ایم و نیز رسیدن به موفقیت‌های بین‌المللی در آینده بدون همدلی و همراهی هنرمندان گالری مقدور نبوده و نخواهد بود. از آنان سپاسگزاریم.

محمد ساربان نژاد موسس

مجموعه دار آثار هنری است و از فعالان حوزره ی هنرهای تجسمی ایران محسوب می شود.

سجاد باغبان ماهر مدیر

دکترای تاریخ هنر با گرایش نقاشی نوگرای ایران دارد و عضو هئیت علمی دانشگاه هنر اصفهان است. پیش از این معاون پژوهشی خانه هنرمندان ایران بوده و در حال حاضر علاوه بر مدیریت گالری به پژوهش و تدریس درباره ی نقاشی معاصر ایران اشتغال دارد.

زروان روحبخشان کیوریتور

مدرس دانشگاه، روزنامه نگار و منتقد هنری است. در سال های گذشته بیشتر به عکاسی و کیوریتوری نمایشگاه های هنر معاصر اشتغال داشته و تجربه همکاری با گالری های متعددی را در کارنامه دارد.

سعید باباوند مدیر ارتباطات

طراح و مدرس گرافیک و مدیر هنری است.در زمینه پژوهش و نقد هنر فعالیت می کند و مدیریت هنری مراکز متعدد را در کارنامه دارد. علاوه بر تدریس دانشگاهی، روزنامه نگاری و نقد هنری از دغدغه های اصلی او محسوب می شود

فواد نجم الدین مشاور

دکترای پژوهش هنر دارد و در حوزه های نظری و فلسفی هنر پژوهش می کند. استادیار گروه گرافیک دانشگاه علم و فرهنگ تهران است و همزمان به نقد هنر، کیوریتوری و ترجمه متون تخصصی هنر می پردازد

نرگس مرندی مترجم

کارشناس ارشد پژوهش هنر دارد و در حال حاضر علاوه بر همکاری با گالری ساربان در ترجمه متون تخصصی هنر و نقد هنری با نشریات فرهنگی و هنری همکاری می کند.

شکوفه معینی طراح گرافیک

کارشناسی ارشد گرافیک دارد و در سال های گذشته به طور مستمر با نشریات و موسسه های فرهنگی در زمینه طراحی گرافیک همکاری کرده و در یک سال گذشته طراحی پوسترها و کاتالوگ های گالری ساربان را بر عهده داشته است.

مهسا بیکی کارشناس

کارشناسی ارشد گرافیک دارد. در سال های گذشته در زمینه طراحی گرافیک و چاپ فعالیت کرده است. در حال حاضر با گالری ساربان همکاری می کند.